Strešná krytina

Chráni stavbu proti atmosferickým zrážkam a má za úlohu odviesť vodu v čo najkratšom čase. Výber vhodnej krytiny závisí najmä od nadmorskej výšky, klimatických podmienok, sklonu strešnej roviny a architektonických požiadaviek. Správnym výberom, realizáciou strechy a uložením strešnej krytiny vieme ovplyvniť životnosť celej stavby. Preto je potrebné dodržať presné skladby strešných plášťov navrhnutých výrobcami strešných krytín. 

Škridla / betónová krytina

Minimálny sklon pre škridlovú / betónovú krytinu je 7°. Pri sklone strešnej konštrukcie do α < 22° sa musí použiť plné debnenie s vysokokvalitnou podstrešnou fóliou. Pri väčšom sklone postačuje latovanie s paropriepustnou fóliou. Hmotnosť krytiny sa pohybuje od 40 až 70 kg/m2 a preto je potrebná masívnejšia konštrukcia krovu.

skridla 1.jpg (281 KB)

Plechová krytina – profilovaná

Minimálny sklon pre profilovanú krytinu je 8°. Krytina sa montuje na latovanie pomocou Farmárskych skrutiek s EPDM gumenou podložkou. Spotreba skrutiek sa pohybuje od 4 až 6 ks/m2. Hmotnosť krytiny sa pohybuje od 4 až 8 kg/m2 a preto môže byť nosná konštrukcia krovu subtílnejšia.

profil.jpg (191 KB)

Plechová krytina - falcovaný plech

Odporúčaný minimálny sklon pre falcovanú krytinu je 7° (min. sklon 5° avšak pri tomto sklone sa musí použiť dodatočné tesnenie). Krytina sa pokladá na plné debnenie resp. laty/dosky s rozmermi 25x100mm s vytvorenými medzerami medzi nimi 20 až 150mm. Hmotnosť krytiny sa pohybuje od 4 až 8 kg/m2 a preto môže byť nosná konštrukcia krovu subtílnejšia.

falc.jpg (196 KB)

  • Pri nezateplenej strešnej konštrukcií, ak sa na debnenie uloží vysokodifúzna fólia s deliacou rohožou - tzv. kaširovaná, tak nižšie položená vysokodifúzna fólia a kontralaty nie sú potrebné.
  • Pri zateplenej konštrukcii, ak sa na debnenie uloží vysokodifúzna fólia s deliacou rohožou - tzv. kaširovaná, tak uvedená fólia nenahrádza vysokodifúznu fóliu, ktorá sa má nachádzať pod kontralatami.

Povlakové krytiny

Minimálny sklon pre povlakové krytiny sú 2% a najčastejšie sa používajú dva typy: fólie a asfaltové pásy. Vrchná časť strešného plášťa musí byť odolná resp. chránená voči účinkom slnka, vody a vetra. Ďalej je potrebné chrániť skladbu strechy proti nadvihnutiu spôsobenému namáhaním vetrom a to buď: zaťažením (štrkovým násypom min. hr. 50mm), lepením (za studena) alebo mechanickým kotvením (pomocou tanierových rozperných kotiev).

povlak 1.jpg (290 KB)

povlak 4.jpg (367 KB)

  • V prípade priťaženej skladby sa na fóliu položí textília min. 300g/m2 a kamenivo fr. 16-32mm min. hrúbky 50mm.
  • Vetracia vzduchová medzera podľa normy STN 73 1901 príloha D udáva pre sklon do 5° min. hrúbku 100mm, od 5° do 25° min. hrúbku 60mm a nad 25° sklon min. hrúbku 40mm.

Zelená strecha

Zelená strecha je strešná konštrukcia s povrchovými vrstvami vhodnými pre rast vegetácie. Typy ozelenenia: biotopné, extenzívna zeleň, polointenzívna zeleň, intenzívna zeleň.

zelena 4.jpg (224 KB)